В края на зимата много хора страдат от хиповитаминоза – липса на витамини. Редица признаци свидетелстват за този дефицит, казват ендокринолози.
Симптоми на хиповитаминоза:
· умора;
· слабост;
· нарушения на съня;
· суха кожа;
· кожни обриви;
· чупливост на ноктите, петна и ивици по нокътните плочи;
· падаща коса.
При недостиг на витамини имунната система страда: случаите на различни инфекции могат да зачестят.
Най-голямата опасност от хиповитаминоза е за деца, възрастни хора, бременни и кърмещи жени, хора с хронични заболявания. Често привържениците на различни диети страдат от липса на витамини.
Можете да коригирате хиповитаминозата с помощта на хранене. Бурякова препоръча разнообразяване на диетата и при избора на зеленчуци да се даде предимство на сезонните - зеле, репички, замразени и мариновани зеленчуци. Склад за витамини през зимата е киселото зеле.
Ако са необходими мултивитаминови комплекси за борба с хиповитаминозата, лекарят трябва да вземе решение за тяхното назначаване въз основа на резултатите от изследванията. Самостоятелното приложение на такива лекарства може да доведе до предозиране на определени витамини и алергични реакции, подчерта докторът.
През зимата много хора страдат от липса на витамин D, който се синтезира в организма при излагане на слънчева светлина. През есента и зимата, когато слънчевата активност е намалена, се препоръчва да се изследвате за дефицит на витамин D.
Липсата на витамин D може сериозно да повлияе на здравословното състояние, тъй като участва в регулирането на много органи и техните системи.
Витамин D подпомага усвояването на калция от храната в червата, осигурява нормален растеж и развитие на костите, подпомага правилното функциониране на имунната и нервната система, участва в регулирането на кръвното налягане и теглото. Освен това, има доказателства за ролята на витамин D за предотвратяване на растежа на раковите клетки.
През есента и зимата, когато слънчевата активност е намалена, се препоръчва да се направи скрининг за дефицит на витамин D. В риск са деца и юноши, възрастни хора, бременни и кърмещи жени, както и вегетарианци и тези, които спазват диети с ниско съдържание на мазнини.
Необходим е кръвен тест за диагностициране на дефицита на витамин D. Невъзможно е да се приема този витамин без лекарско предписание, тъй като излишъкът му в организма е също толкова опасен, колкото и дефицитът, предупреждават лекарите.